عادت‌های اشتباه مدیران در گوش دادن

قطع کردن صحبت مخاطب

قطعا بسیاری از مدیران ادعا می‌کنند که کارمندان خود را به‌خوبی می‌شناسند. آن‌ها می‌دانند فرد مقابل چه اهدافی از صحبت‌هایش دارد و در نهایت به چه نکته‌ای اشاره خواهد کرد. به همین دلیل این مدیران در میانه‌ی صحبت، حرف‌های کارمند را قطع می‌کنند. این رفتار نشان‌دهنده‌ی عدم اهمیت صحبت‌های فرد مقابل برای شما است. با این رفتار نشان می‌دهید که تمایلی برای شنیدن نظرات ندارید و خودتان از قبل آن‌ها را پیش بینی کرده‌اید. راه حل ترک این عادت ساده‌ است. حتی اگر به‌طور حتم از محتوای صحبت‌های کارمندتان اطلاع دارید، تا پایان مکالمه صبر کنید و صحبت او را قطع نکنید.

بی‌صبری یا بی‌علاقگی

جالب است بدانید که سهم زیادی از مکالمه را ارتباطات غیر کلامی تشکیل می‌دهد. وقتی شما حرکاتی ناشی از بی‌صبری یا بی‌علاقگی نشان می‌دهید، این پیام به مخاطب نشان می‌دهد که تمایلی برای گوش دادن ندارید. البته شاید این رفتارها غیر ارادی باشند؛ اما در هر صورت باید آن‌ها را ترک کنید تا به طرف مقابل انرژی منفی وارد نشود. حرکاتی مانند به زمین زدن پاها، نگاه کردن به سمت دیگر اتاق یا مطالعه‌ی متن در هنگام صحب طرف مقابل، بدترین سیگنال‌ها را به مخاطب ارسال می‌کنند. به‌جای رفتارهای فوق سعی کنید از زبان بدن بهترین بهره را ببرید و با حرکاتی مشتاقانه، خود را علاقه‌مند به گوش دادن نشان دهید. حرکاتی مانند خم شدن به سمت گوینده، حفظ ارتباط چشمی و تکان دادن سر به نشانه‌ی تأیید، شما را مشتاق ادامه‌ی صحبت نشان می‌دهند.

تفکر در مورد صحبت‌های خودتان

افراد در اکثر اوقات به‌جای گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابل، غرق در افکار خود می‌شوند و صحبت‌های خودشان فکر می‌کنند. آن‌ها منتظرند تا صحبت‌های گوینده تمام شود و نوبت به ابراز عقیده و نظر خودشان برسد. این رفتار باعث از بین رفتن تمرکز و متوجه نشدن صحبت‌های طرف مقابل می‌شود. برای از بین بردن این عادت بهتر است از حدس زدن ادامه‌ی صحبت‌های گوینده، نتیجه‌گیری زودهنگام و تلاش برای اتمام جمله‌ی او اجتناب کنید.

قضاوت کردن

برخی اوقات ما پیش از پایان صحبت‌های گوینده، بر اساس فرضیات خود به نتیجه‌گیری می‌رسیم و از گوش دادن به ادامه‌ی صحبت‌های او خودداری می‌کنیم. ما بر این تصور هستیم که هدف نهایی مکالمه را فهمیده‌ایم و نیازی به شنیدن بقیه‌ی صحبت‌ها نیست. این رفتار نیز بی‌علاقگی شدید به مکالمه و گوش دادن را نشان می‌دهد. به یاد داشته باشید که ابتدا به‌طور کامل گوش بدهید و سپس نتیجه‌گیری کنید.

تصور این که مطلب را کاملاً متوجه شده‌اید

البته مدیران می‌توانند خود را باهوش‌تر و باتجربه‌تر از کارمندان بدانند؛ اما این حقایق باعث نمی‌شود که از گوش دادن به صحبت‌های دیگران بی‌نیاز باشند. علاوه بر آن، باهوشی شما به این معنی نیست که به‌راحتی منظور همه را درک می‌کنید. برای ترک این عادت پس از اتمام صحبت‌های گوینده، نتیجه‌گیری‌های خودتان و درک از صحبت‌های او را به اشتراک بگذارید و مطمئن شوید که صحبت‌ها را به‌خوبی فهمیده‌اید.

ادمین پاندا - 1398/05/09
می‌پسندم

مطالب مرتبط