۹ سؤال که هر رهبر باید به آن پاسخ دهد

ارزیابی تعهد کارکنان به کار، با صداقت و درون‌نگری رهبر آغاز می‌شود. رهبران می‌توانند با پاسخ دادن به ۹ سؤال زیر، متوجه شوند که تا چه میزان به کارمندان کمک می‌کنند که حداکثر پتانسیل خود را به کار بگیرند. پاسخ صحیح این سؤالات، «بله» است:

۱- آیا به صحبت‌ها و ایده‌های همه‌ی افراد سازمان گوش می‌دهید؟ آیا استراتژی خاصی برای تشویق کارمندان به حرف زدن و به اشتراک‌گذاری ایده‌ها دارید؟

۲- آیا می‌توانید از نقاط قوت هریک از اعضای تیم در راه رسیدن به اهداف استفاده کنید؟

۳- آیا به کارمندان اجازه می‌دهید استقلال عمل داشته باشند و مسئولیت نتایج حاصله را به عهده بگیرند؟

۴- آیا با کارمندان خود صادق و شفاف هستید و هر چیزی را که بتوانید، با آن‌ها در میان می‌گذارید؟ به‌بیان‌دیگر، آیا تیم خود را به‌روز نگه می‌دارید، آیا اجازه می‌دهید بدانند که تصمیمات چگونه اتخاذ می‌شوند و چگونه کار آن‌ها به پیشرفت اهداف و چشم‌انداز شرکت کمک می‌کند؟ آیا هم اخبار خوب و هم اخبار بد را به آن‌ها اطلاع می‌دهید؟

۵- آیا به کارمندان حق می‌دهید اشتباه کنند، بدون اینکه آن‌ها را قضاوت کنید؟

۶- آیا همه‌ی کارمندان را به همکاری تشویق می‌کنید و آیا همه‌ی آن‌ها احساس می‌کنند جزئی از تیم هستند؟

۷- آیا مرتباً به کارمندان بازخورد ارائه می‌دهید و می‌گویید که چقدر خوب عمل می‌کنند؟

۸- آیا به دیگران کمک می‌کنید که رشد کنند و مهارت‌های جدیدی کسب کنند؟ آیا شما واقعاً نیازهای شخصی و حرفه‌ای کارکنان خود را می‌شناسید؟

۹- آیا اهداف کارکنان را به‌طور واضح و مشخص برای آن‌ها روشن می‌کنید و تمام امکانات لازم را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید؟ آیا آن‌ها را تشویق و راهنمایی می‌کنید تا به این اهداف دست پیدا کنند؟

ادمین پاندا - 1398/05/26
می‌پسندم

مطالب مرتبط