تفاوت نرم‌افزار CRM با نرم‌افزار حسابداری چیست؟

جالب است بدانید هنوز خیلی افراد تفاوتی برای این دو نرم‌افزار قائل نیستند و خیلی اوقات این‌ها را به اشتباه به جای هم به کار می‌برند! واضح است که این دو نرم‌افزار از هم مجزا و دارای قابلیت‌ها و کاربردهای متفاوتی هستند و هر کدام برای اهداف خاص خود طراحی شده‌اند و در کسب و کارهای امروزی استفاده می‌شوند.

اگر بخواهیم به طور کلی به کاربرد اصلی این دو نرم‌افزار بنگریم، نرم‌افزار سی ار ام در ارتباط با مشتری و فرایندهای صورت گرفته مرتبط با مشتری قبل از رسیدن به فروش و بازاریابی است در صورتی که تمرکز نرم‌افزار حسابداری بر فرایندهای مالی، فاکتور ها و ... که در در حین و پس از فروش در مجموعه رخ می‌دهد را مدیریت می‌کند.

برای درک بهتر این فرایندها به مثال توجه کنید:

محصولی دارید که می‌خواهید به فروش برسانید، برای این منظور مشتری خود را شناسایی می‌کنید، نیاز او را مورد بررسی قرار می‌دهید در جلسه‌ای محصول پیشنهادی خود را ارائه می‌کنید و پس از مذاکرات و پیگیری‌های مکرر سرانجام محصول خود را به فروش می‌رسانید، تا این مرحله از کار به عهده نرم‌افزار سی ار ام بوده و نرم‌افزار حسابداری دخالتی در امر فروش و فرایند‌های صورت گرفته بین شما و مشتریانتان نداشته است.

در مرحله بعد اقداماتی مانند ارسال پیش‌فاکتور، بررسی موجودی در انبار، صدور فاکتور فروش و سایر اقدامات مالی که در داخل مجموعه شما صورت می‌گیرد وظایف نرم‌افزار حسابداریست. هرچند برخی از اقدامات صورت گرفته در فرایند فروش هم در نرم‌ افزار سی ار ام و هم در نرم‌افزار حسابداری قابل مدیریت است اما هیچکدوم از این دو نرم‌افزار نمی‌تواند جای دیگری را بگیرد.

شما در سی ار ام امکاناتی دارید که در نرم‌افزار حسابداری نخواهید داشت، قابلیت‌هایی شامل: بانک اطلاعاتی کامل از تاریخچه اقدامات صورت گرفته با هر مشتری، تعریف فرایند‌های فروش مختلفی متناسب با کسب و کار خود، مدیریت کامل زمان و تعیین زمان مشخص برای ارتباط درست و به موقع با هر مشتری، ثبت پیگیری‌های روزانه که شامل اقدامات مختلفی مانند تماس، جلسه و ... در ارتباط با مشتری، ایجاد کمپین‌های مختلف تبلیغاتی و بررسی نتایج تبلغیات و جذب مشتری، قابلیت ثبت انتقادات و خدمات پس از فروش، ارسال پیامک، فکس و ایمیل به صورت تکی ویا برای گروهی از مشتریان و ... .

همچنین در نرم‌افزار حسابداری قابلیت‌هایی مانند: صادر کردن سند حسابداری و ثبت اتوماتیک در حسابداری مالی، صادر کردن فاکتور تجمیعی بر روی برگه تحویل های دارای پیش فاکتور مشترک، اختصاص دادن شماره سریال‌های مختلف به فاکتور در سطح شعبه یا انبار، تعدیلات قیمت پس از صدور فاکتور، صدور برگشت از فروش بدون مرجع فاکتور و ... را خواهید داشت که مخصوص نرم‌افزار حسابداری است.

ادمین پاندا - 1397/09/19
می‌پسندم